Asansör

Asansörler, yüksek binalarda bir kattan başka bir kata ulaşmamızı sağlayan araçlardır. Bu araçlar gerek çalışma hayatımızı gerekse sosyal hayatımızı kolaylaştırırlar. 

Asansörlerin bakımı önemlidir ve bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Piyasada bulunan hemen hemen her asansörün bakımı ARV Group tarafından yapılabilir. Bakım esnasında kolaylıklar sağlanabildiği gibi periyodik olarak bakım hizmeti de verilebilir. Asansör tanım olarak dikey veya yatay kılavuz rayları arasında belirli duraklara insan ve yük taşıyan araçlardır. Elektrikle çalıştığı ve kendi ağırlığı dahil olmak üzere gün içerisinde toplamda tonlarca ağırlıkta yük taşıyabilirler. Bu sebepten ötürü zamanla bazı parçaları yıpranabilir. 

Bütün asansör çeşitleri otomatik çalışan sistemler ve sensörlerle donatılmıştır. Bütün asansörlerde emniyet sistemleri bulunur. Acil bir durumda emniyet sistemleri devreye girer ve bu sistemler hayat kurtarıcı olabilir. Asansör ile ilgili acil durumların yaşanmaması adına söz konusu asansörün periyodik olarak bakımının yapılması gerekir. 

Bakım esnasında asansörün pek çok komponenti incelenir. Fakat öncelikli olarak asansörün hayati komponentleri bakıma alınır. Hayati komponentlerin arasında asansörün motoru ve asansörü tutan çelik halatlar bulunur. Bu iki komponent incelendikten sonra değişmesi gereken parçaları değiştirilir ve ardından hafif bakıma geçilir.

 

Hangi Asansörlerin Bakımı Yapılır?

Günlük hayatta en çok cam kabinli ve çelik kabinli asansörler görmekteyiz. Fakat üretim endüstrisinde ve daha pek çok yerde birçok çeşitte asansör kullanılmaktadır. Söz konusu asansörlerin özel bir mühendisliği bulunur fakat çalışma prensipleri aynıdır. 

Asansörün bakım esnasında ise motor temizliği, yağ ve rulman gresi kontrolü, motor kontaktörlerinin kontrolü, motor fren kontrolü ve ayarı, tüm asansörün elektrik tesisatındaki gerekli bazı kontroller, sensör kontrolü ve asansör tuşları kontrolü, taşıyıcı çelik halatların asansör boşluğu boyunca kontrolü, kabin alarm kontrolü yapılır. Gerekirse kontrollerden sonra tüm asansör komponentleri temizlenir. Değişmesi gereken parçaların değişimi sağlanır.

  • Elektrikli Asansör Bakımı             
  • Hidrolik Asansör Bakımı
  •  Monşarj Asansörü Bakımı
  •  Yamaç (Yatay) Asansörü Bakımı
  •  Makine Dairesiz Asansör Bakımı
  •  Sedye Asansörü Bakımı
  •  Araç Asansörü Bakımı
  •  Panoramik Asansörü Bakımı
  •  Engelli Asansör Bakımı 

 

Asansör Bakımı Faydaları Nelerdir?
 

Asansör bakımının en birincil faydası asansörün daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Ayrıca asansör bakımının en önemli faydalarından bir tanesi de asansörü kullanan insanlara güven vermesidir. 

Günümüzde asansör korkusu olan insan çok fazladır. Asansör korkusu olan insanlar üzerinde yapılan bilimsel araştırmalara göre asansörün bakımının yapıldığını gören insanların asansör korkusunun %30 oranında azaldığı sonucuna varılmıştır. Asansörler bakımı yapıldığında korkulası araçlar değildir.

 

Asansör Bakımı Ücretleri Ne Kadar?


Asansör bakımı ücretleri oldukça değişkendir. Çünkü asansörlerde standart bakımların yanı sıra pek çok malzeme değişimi olabilir. Değişim yapılan malzemeye göre fiyatta değişiklikler meydana gelebilir. Fakat ARV Group olarak bizler asansör bakımı hususunda markalara maddi olarak pek çok avantaj sağlayabiliyoruz. İndirimlerin yanı sıra periyodik olarak asansör bakımını yaptıran markalara zaman zaman avantajlar sunmaktayız. Sizlerde asansörünüzün bakımını yaptırmak isterseniz, müşteri temsilcilerimizle görüşüp bilgi alabilirsiniz.
 

Galeri