Hafif Çelik Yapılar

Hafif çelik günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır. Tarihine şöyle bir baktığımızda ilk olarak Almanya’da üretimine başlanmış ve kullanılmıştır. Çeliğin daha soğuk bir bölgede işlenmesi ile üretilmektedir. 

İlk olarak hayatımızda yapı olarak ahşap yapılar vardı. Ardından hafif çelikten üretilen yapılar hayatımıza girdi ve ahşap yapıların yerini aldı. Bu çelik sistemi özellikle çatılarda oldukça fazla kullanılmaktadır.Çatılardan sonra ahırlar, depolama yapıları, fabrikalar ve belediyelerin kullanmış olduğu pek çok yapı hafif çelikten imal edilmektedir. 

Ağır çeliğin üretimi maddi bakımdan oldukça külfetlidir. Üstelik hafif çelik ile benzer özelliklere sahiptir. Hal böyle olunca hafif çelik daha çok tercih edilmektedir. Hafif çelik küresel ihracat sektöründe çok tercih edilen ve yapılarda çok kullanılan bir malzemedir. 

Ayrıca hafif çelik geleceğin inşaat malzemesi olarak görülmektedir. Çünkü hafif çelik yapılar doğaya daha saygılı yapılardır. Çünkü betonarme yapıların aksine doğaya verilen minimum düzeyde zararla tamamlanır. Bunlara ek olarak farklı bir yere taşınabildiğinden yapı yıkılmaz. Olduğu bölgeden farklı bölgeye taşınabilir. Bu durumda yeni yapı maliyetleri ortaya çıkmaz.

Hafif Çelik Yapılar Nerelerde Kullanılır?

Hafif çelik ekonomik bir malzeme olduğu için hafif çelikten imal edilen yapılarda oldukça uygun fiyatlı olabiliyor ve yapılar pek çok alanda kullanılmaktadır. Başlıca kullanım alanları ise çelik fabrika binaları, çelik sanayi yapıları, evler, uçak hangarları, spor tesisleri, hafif çelik hangarlar, hafif çelik atölyeler, çelik konstrüksiyon depolar gibi yerlerde çok fazla kullanılmaktadır.

Hafif çelik yapılar ev gibi amaçlar ile kullanılacağı zaman, yapı duvarlarının içerisine yalıtım yapılmaktadır. Yalıtım işlemleri sonucunda ev içerisindeki iklimlendirme maliyetleriniz azalmaktadır. Yapılan yalıtım teknolojisi sadece ısı yalıtımı değil, sıvı ve ses yalıtımı da sağlamaktadır. 

Hafif Çelik Yapıların Üstünlükleri

Hafif çelik yapıların hem kullanıcısına hem de üreticisine kattığı pek çok fayda bulunmaktadır. Üreticisine kattığı en büyük fayda maddi fayda olarak gösterilebilir. Çünkü hafif çelik diğer inşaat malzemelerine göre oldukça uygun fiyatlı malzemedir. Malzemenin uygun fiyatlı olması hafif çelik yapı fiyatlarına da yansımaktadır. 

Hafif çelik yapıların bir diğer üstünlüğü ise pratik yapıda olmasıdır. Klasik sistemlerde inşaatlar çok uzun sürelerde bitirebilir. Fakat hafif çelik kullanılarak yapılan pek çok yapı çok kısa süre içerisinde bitirilip teslimi yapılabilmektedir. Böylece kullanıcısına zaman tasarrufu sağlar.

Hafif yapıların bir diğer üstünlüğü ise betonarme yapılara göre daha ekolojik olmasıdır. Betonarme bir evin yapımı aşamasında doğaya zarar veren pek çok malzeme kullanılır fakat hafif çelik yapıların inşası sırasında doğaya saygılı malzemeler kullanılmaya özen gösterilmektedir. Ayrıca bu evlerin taşınması kolay olduğundan dolayı bir yapıyı yıkıp başka bir yapı yapmaz uzun süre hafif çelik yapıyı kullanabilirsiniz. Hafif çelik yapıların diğer üstünlüğü ise estetik ve konfordur. Klasik ve modern mimarideki pek çok stili hafif çelik yapılar üzerinde gerçekleştirebilirsiniz. 

En Uygun Fiyatlarla Hafif Çelik Yapılar

ARV Group olarak hafif çelik yapılar konusunda pek çok markanın ihtiyaçlarına çözüm sağladık. Bizler fiyat politikamızda daima müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktayız. Sizlerde en uygun fiyatlarla hafif çelik yapılar yaptırmak isterseniz müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

Talep Formu