Kompazasyon Panoları Bakım Onarım

Kompanzasyon panoları, belirli bir tesisin elektrik gücü katsayısını düzeltmek için kullanılmaktadır. Pano içerisinde genellikle kondansatör ve ölçü aletleri bulunur. Sanayi ve üretimin yoğun olduğu bölgelerin olmazsa olmazıdır.

Bir elektrik tesisatı içerisinde voltaj ve akım arasında faz farkının olmaması gerekir. Belirli etkiler sonucunda akım sinyalinin fazı kayabilir. Bu faz kaymasının düzelterek, ideale yakın dereceye getirmeye kompanzasyon denir. 0 derece ise en ideal derecedir. 

Daha fazla detaya girecek olursak elektrik sisteminde elektrik motoru, bobin gibi mıknatıslanma ile elektrik enerjisini yine elektrik enerjisine veya daha farklı bir enerjiye çeviren cihazların faz akımını geri kaydırmasından dolayı yaratmış olduğu etkiyi dağıtma ve olması gereken değerlere getirme işlemidir. Uzman ve bilirkişiler tarafından gerekli alet edevat kullanımı ile yapılması zorunludur. Aynı zamanda kompanzasyon bakım ve onarım da uzman ve bilirkişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi halde pano üzerinde geri dönülemez hasarlar kalabilir veya bir yangına sebep olabilir.

Kompanzasyon Panoları Neden Gereklidir?

Kompanzasyon panoları genellikle sanayilerde kullanılır. Bunun en büyük sebebi ise sanayilerde kullanılan cihazların farklı olarak daha fazla elektrik gücüne ihtiyaç duymasıdır. Kompanzasyon panoları sayesinde reaktif güç elektrik enerjisinin santralden, alıcıya kadar dağıtımında en az kayıpla taşınması sağlanır. 

Piyasada kullanılan bazı elektrik elemanları şebekeden indüktif reaktif güç çekerler. İndüktif reaktif güç makinalarda iş yapmamaya ve iletişim hatlarında, şalterler ve kablolarda lüzumsuz yere güç kaybına sebebiyet vermektedir. Söz konusu kayıplar yok edilirse trafolar daha fazla motoru besleyebilir. Bu durumda reaktif gücün taşınmasını ve  daha kolay, daha ekonomik bir yol haline getirdiği için kompanzasyon panoları gereklidir. Güç kompanze edilmez ise şebekede ciddi güç kayıpları oluşabilir. Güç kayıpları sonucunda ise üretim ve dağıtım kapasitesinde azalmalar meydana gelir. 

Gerilim düşmesi, enerji taşıma kapasitesinde azalmalar oluşturur. Bu nedenle şebekeden en verimli şekilde faydalanılması nedeniyle reaktif yüklerin oluştukları noktada kompanze işlemi yapılması zorunludur. Yasal olarak gücün kompanze edilmesi zorunludur. Aynı zorunluluk kompanzasyon panolarının bakım onarımı içinde geçerlidir. 

Kompanzasyon Panoları Bakımının Faydaları

Kompanzasyon panolarının en büyük faydası şüphesiz ki ülke ekonomisine olur. Büyük elektrik gücü kullanan sanayilerde güç kaybını en aza indirdiğinden dolayı elektrik israfının önüne geçer. 

Bu açıdan bakıldığında kompanzasyon panoları hassas bir öneme sahiptir. Bu panoları kurdurmak ve bakım onarımını yaptırmak zorunludur. Eğer reaktif güç kompanze edilmez ise şebekede ciddi güç kayıpları oluşur. 

En önemli faydalarından bir tanesi de şebekeden en verimli şekilde kullanılmasıdır. Enerji korunumu sağlandığı için enerji tasarrufu sağlanır. Ayrıca genel olarak makina ve aletlerin çalışmaya devam etmesi elektrik gücü yüzünden arızalanmasının önüne geçilir. 

En Ekonomik Kompanzasyon Panoları Bakım Onarım Fiyatları

Kompanzasyon panoları gerçekten güç tasarrufu konusunda mükemmel işleyen panolardır. Günün sonunda her ne kadar bakım ve onarım yaptırmak zorunlu olsa da sağladığı güç tasarrufu ile bakım ve onarıma ödeyeceğiniz ücreti çok kısa bir süre içerisinde amorti edebilirsiniz. Sizlerde ARV Group’un en ekonomik fiyatlar ile yaptığı bakım ve onarım hizmetlerinden faydalanmak isterseniz müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.